Protesta kundër dhunës në Maqedoni

8 Korrik, 2014

Falmnderim Qytetarë të Prishtinës , miq të Plisave , përkrahës të kauzës së drejtë të shqipëtarëve në Maqedoni. Duam të shprehim mirënjohjen tonë të thellë për pjesmarrjën tuaj në protestën e sotme kundër padrejtësive , pabarazisë dhe dhunës drejtuar shqipëtarëve nga aparati shtetërorë maqedonas. Jo rastësisht pikënisja për protestë u bë nga heroi mbarëkombëtarë Skëndërbeu. Qëllimi ynë ishte të tregojmë se ne bashkëndjejmë cdo vuajtje të shqipëtarëve ku do  që janë. Ne sot I treguam paknaqësitë dhe kërkesat tona , ndërsa duke ju falënderuar pjesmarrësve bëjmë thirrje që edhe ditëve në vazhdim të jemi të bashkuar drejtë arritjës së qëllimeve […]

KOMUNIKATË: Protestë në mbështetje të Shqiptarëve në Iliridë.

7 Korrik, 2014

Në mungesë të mbështetjes institucionale si nga qeveria në Prishtinë njësoj edhe nga qeveria në Tiranë, ne do t’u tregojmë se kanë mbështetjen e të gjithë Shqiptarëve. Protesta do të organizohet në mbështetje të Shqiptarëve që jetojnë në Iliridë dhe njëkohësisht do të i’u tregojmë të gjithëve se ata nuk janë vetëm. Protesta do organizohet të Martën më 08.07.2014 në ora 18:00 dhe vendëtakimi do të jetë tek Shtatorja e Skendërbeut. Protesto KUQ E ZI! Gjithë të mirat Plisat.

KB Prishtina vs KB Peja 29.05.2014

30 Maj, 2014

Në një atmosferë fantastike të krijuar nga 2500 shikues KB Prishtina është kurorëzuar me titullin e nëntë pasluftës pas fitorës kundër Pejës mbrëmë me rezultat 76-65. KB Prishtina ka fituar me një seri prej 3-0 ndaj KB Pejës dhe i’u hakëmerr Pejës për PlayOff-in e vitit të kaluar. KB Prishtina këtë sezonë ka fituar Supërkupën dhe Kupën e Kosovës dhe tani është shpallur kampion duke i fituar të gjitha trofetë e mundshëm në supërligë dhe avanson me fitore kundër KB Pejës me 9:2. Pas përfundimit të ndeshjës dhe ngrijtës së kupës nuk mbaroj festa , ishin lojtarët e Prishtinës dhe […]

KB Prishtina vs KB Peja 29.04.2014

27 Maj, 2014

Të nderuar Plisa dhe Qytetarë të Prishtinës , Të Enjtën me 29.05.2014 në ora 20:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve do të zhvillohet ndeshja e tretë dhe vendimtare e finalës së Play Off –it ndërmjet klubit tonë të zemrës KB Prishtinës dhe klubit nga Peja KB Peja. Siç dihet është ndeshja e tretë dhe Prishtina avanson 2 me 0 , dhe ne jemi vetëm një ndeshje vetëm një fitore larg rikthimit të titullit në Prishtinë.që do të thotë ne do të shpallemi kampionë të supërligës së Kosovës dhe njëkohësisht do të u’a kthejmë borgjin e Play Off-it të vitit […]

KH Prishtina vs KH Besa 26.05.2014

26 Maj, 2014

Plisa , Sot në ora 17:15 Klubi I Hendbollit  KH Prishtina zhvillon ndeshjën e dytë finale kundër KH Besa (Pejë) Ftojmë të gjith Plisat dhe të gjithë qytetarët e Prishtinës që të vijnë në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve që të përkrahin KH Prishtinën për fitore. Të gjithë në ora 17:15 në Palestër. Forca KH PRISHTINA! Shihemi Plisat.

Reagim.

19 Maj, 2014

Ne vazhden e perpjekjeve te Federates se Futbollit te Kosoves per te ftuar sa me shume njerez ne stadiumin Adem Jashari ne Mitrovice, per miqesoren e Kosoves me Turqine, del ne pah edhe “leshimi” I radhes. Federata e Futbollit te Kosoves, se bashku me nje kompani marketingu, leshoi klipin promovues per kete ndeshje dhe u perkujdes qe me kete rast te beje nje ofendim per futbollin e per gjithe popullin shqiptar. Klipi me pamjet pompoze (te rrejshme), paraqet nje perpjekje te deshperuar qe te nxise tek shqiptaret nje dashuri artificiale per nje komb te ri, perpiqet deshperimisht qe te nxise […]

KB Prishtina vs KB Peja 21.05.2014

19 Maj, 2014

Plisa , Të mërkurën në ora 20:45 klubi jonë I zemrës KB Prishtina zhvillon ndeshjën e parë kundër KB Pejës në kuadër të Play Off-it në superligën e basketbollit të Kosovës Andaj bëhuni gati për një përkrahje masive për djelmoshat Bardh e Kaltërt të Kryeqytetit. Të Mërkurën të gjitha rrugët e qytetit të dërgojnë në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve. Mbledhja e Plisave bëhet në ora 18:00 në Fan Club. Shihemi të Mërkurën. Plisat.

KF Prishtina vs KF Drenica

18 Maj, 2014

KF Prishtina vs KF Drenica 2:1 Golashënues për Prishtinën Azem Ahmeti dhe Driton Krasniqi                      

KF Prishtina vs KF Drenica 18.05.2014

16 Maj, 2014

PLISA , Të Dielën në ora 16:00 klubi jonë i zemrës KF Prishtina zhvillon ndeshjën e saj kundër KF Drenicës. Me fitoren e fundit të klubit tonë dhe humbjës së Llamkos Kosovës jemi kthyer fuqishëm në luftë për titullin e kampionit. Prandaj të gjith Plisat në “Lindje” dhe  bëhuni gati për një përkrahje masive për djelmoshat bardhë e kaltër të kryeqytetit Mbledhja e Plisave fillon në ora 14:00 në Fan Club

TOKI JONË – TOKI JONË, ZEMRA E PRISHTINËS

2 Prill, 2014

Afrim Tovërlani të falenderojmë për të gjitha çastet, emocionet dhe sukseset që ia dhe klubit Prishtina, kryeqytetit dhe Plisave. Jemi të vetëdijshëm që rezultatet e fundit nuk i dëshiroje as ti, sepse u mundove deri në fund për sukses… për këtë kemi besuar gjithmonë në ty. E çmojmë maksimalisht mundin tënd për Prishtinën. Në zemrat dhe mendjet tona do të kujtohesh gjithmonë si, TOKI JONË! Sukseset me ty nuk i kemi harruar, prandaj… Faleminderit TOKI! TOKI JONË – TOKI JONË, ZEMRA E PRISHTINËS

Adrian Blakaj – Qeli

ADRIAN BLAKAJ (QELI) 1983 – 2005 Pse Qeli do të jetë LEGJENDË e Plisave !?… Të gjithë e dimë që një ditë nuk do të jemi më, të gjithë, por vetëm një do të jetë Legjenda e vërtetë, për një kohë të gjatë, për mos me thënë legjendë e të gjitha kohëve… Lehtë është, që sidomos tash pas vdekjes së tij, ti thuash fjalët më të mira për të, por ja faktet e pamohuara se pse këtë djalosh, këtë plis, e bënë Legjendë, ku gjithmonë do të jetë udhërrëfyes për Plisa. 1) Qeli në fillim të luftës ka qenë krejtësisht […]


Lexo historinë e plotë